© כל הזכויות שמורות לברנע ג'פה לנדה משרד עורכי דין

עו

מגדל אלקטרה סיטי
רחוב הרכבת 58
תל אביב
6777016

תחומי עיסוק:

מיכאל דובין

מיכאל מתמחה בייצוג חברות ויחידים בתיקים מגוונים ובקשת רחבה של נושאים בתחום הליטיגציה המסחרית-אזרחית.

מיכאל מייצג את לקוחותיו לאורך כל ההליכים המשפטיים בפני הערכאות המשפטיות השונות, כמו גם בהליכי בוררות, גישור, וניהול משא ומתן וכן מעניק ייעוץ משפטי בהליכי חדלות פירעון, דיני חוזים ותאגידים, משפט מנהלי, דיני מקרקעין ובתביעות כספיות שונות.

 

מיכאל הצטרף לברנע בשנת 2018. קודם הצטרפותו, עבד מיכאל במשרדי עורכי דין מובילים ושימש ככתב ועורך בפורטל פיננסי וצבר ידע רב בתחום, תוך ניתוח ואנליזה של מניות ואגרות חוב בשורה של חברות ציבוריות.

השכלה:


אוניברסיטת תל-אביב .LL.M (בהצטיינות) שנת 2019

האוניברסיטה העברית בירושלים .LL.B ו - .LL.B במנהל עסקים, שנת 2011

חבר בלשכת עורכי דין:


חבר לשכת עורכי הדין משנת 2012

חדשות ועדכונים - מיכאל דובין:


11 בפברואר, 2021

מתווה זמני של הליך חדלות פירעון נוכח מגפת הקורונה

עדכון: מאז פרסום מאמר זה (11.2.2021), עבר התיקון המוצע בקריאה שלישית בכנסת. התיקון ייכנס לתוקפו כהוראת שעה החל מיום 18.3.2021 ועד ליום 17.3.2022.

 

מגפת הקורונה גרמה לפגיעה כלכלית קשה ורחבת היקף לפעילותם של עסקים ומשקי בית רבים בישראל. לפי הממונה על הליכי חדלות פירעון, בשנת 2020 הייתה עלייה של כ-41% במספר הבקשות לכניסה להליכי חדלות פירעון משנה קודמת. נוכח נתון זה, מעריכים במשרד המשפטים כי פנינו ל'מבול' של בקשות לפתיחת הליכי חדלות פירעון בשנת 2021.

 

הערכה זו, יחד עם ההבנה כי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, במתכונתו הנוכחית אינו נועד לתת מענה לכמות כה גדולה של בקשות לפתיחת הליכי חדלות פירעון בזמן נתון, הובילה להבנה במשרד המשפטים כי יש צורך לייצר מתווה נוסף לחוק חדלות פירעון.

 

ואכן, ובכדי לענות על פערים אלו, פרסם משרד המשפטים תזכיר חוק לתיקון חוק חדלות פירעון באופן זמני, במסגרת הוראת שעה. המטרה - "ליצור מתווה להתמודדות עם עלייה בהיקף החייבים שיבקשו לפנות להליכים של הסדר חוב או להליכי חדלות פירעון כתוצאה מהמשבר אליו נקלע המשק, ולהתאים אותם למאפיינים המיוחדים של חייבים אלה. זאת, על ידי עיכוב האפשרות של נושים לפתוח בהליכי חדלות פירעון ועל ידי עידוד החייבים לפנות להליכים של הסדר חוב".

 

 

התיקון המוצע לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

 

במסגרת התיקון מוצע בין היתר להוסיף פרק חדש לחוק חדלות פירעון, אשר יעסוק בעיכוב הליכים לשם גיבוש הסדר חוב. זאת ללא צורך במתן צו פתיחת הליכים ומינוי בעל תפקיד על נכסי החייב (אלא רק בעל תפקיד מלווה). כלומר, ניתן יהיה להורות על עיכוב הליכים משפטיים באופן "אוטומטי" כנגד חייב בהליך מקוצר. ההליך המקוצר יאפשר לחייבים שנפגעו כתוצאה מהקורונה, זמן חסד והתארגנות בכדי שיוכלו להגיע להסדר עם נושיהם.

 

מתן עיכוב הליכים כנגד חייב, מונע מהנושים את היכולת לפעול בהליכים משפטיים כנגדו בבית המשפט ובהליכי גבייה בהוצאה לפועל. מטרת עיכוב ההליכים, שיינתן לתקופה קצובה ומוגבלת, היא לאפשר לחייב להגיע להסדר שעניינו שינוי בתנאי פירעון החוב אותו צבר. זאת כאשר רובו של ההליך ינוהל מחוץ לכותלי בית המשפט. נציין, כי החוק במתכונתו (לפי החוק המוצע) מאפשר עיכוב הליכים רק עם קבלת צו לפתיחת הליכים. כיום חייב אשר מנסה להגיע להסדר עם נושיו, ולא ניתן כנגדו צו לפתיחת הליכים (וכמובן שלא הוגשה בקשה לכך), אינו  "נהנה" מהקפאת ההליכים המשפטיים כנגדו.

 

התיקון המוצע לחוק מהווה שינוי מהותי וחשוב, אשר יאפשר מסלול זול ופשוט יותר מהמסלול "הרגיל" של צו פתיחת הליכים. בנוסף, מסלול זה יכול גם למנוע את השמדת הערך האינהרנטית הנלווית בעצם הכניסה להליכי חדלות פירעון. זאת, שכן כיום, ההשלכה של כניסה להליך חדלות פירעון על חייב היא משמעותית. זאת בין היתר, בשל העובדה כי עם קבלת הצו ממונה נאמן אשר אחראי על ניהול נכסי קופה הנשייה ותפקידו הוא להגן על האינטרסים של הנושים השונים; ובשל הגבלות שונות המוטלות על החייב היחיד כמו למשל צו עיכוב יציאה מן הארץ, כינוס נכסים (שיהוו את קופת הנשייה ממנה יפרעו הנושים), הגבלה על ביצוע פעולות בנכסים וכספים, ועוד.

 

לדעתנו מדובר בהצעה מבורכת, שיכולה לאפשר לעסקים ומשקי בית "מרחב נשימה" עד לסיום משבר נגיף הקורונה. 

 

להצעת החוק הקליקו כאן

 

****

עורכי הדין במשרדנו מלווים חברות שונות בהליכי חדלות פרעון ועומדים לרשותכם בכל שאלה בנושא.

 

25 באוגוסט, 2020

פסיקה חדשה צפויה לצמצם אחריות של מנהלים בעקבות קריסת חברות

בפסק דין חשוב שניתן בימים האחרונים, דחה השופט כבוב תביעת ענק בסך 120 מיליון שקל, שהגישו מפרקי חברת חבס השקעות כנגד מי שניהלו את החברה. התביעה הופנתה כנגד נושאי משרה ובעלי השליטה בחברה, ובין היתר נטען בה כי החברה נוהלה בדרך רשלנית ובלתי זהירה, תוך נטילת סיכונים בלתי סבירים, שהובילו אותה בסופו של יום לקריסתה ולהליכי פירוק. עורכי הדין אייל נחשון ומיכאל דובין בטור דעה על השלכות פסק הדין 

1 ביולי, 2020

תביעה נגד משה חוגג טוענת לתרגיל עוקץ בגיוס של סטוקס

משרדנו מייצג אזרח קנדי בתביעה נגד משה חוגג, מהיזמים המוכרים בתחום הקריפטו בישראל, והחברה שלו, בסכום על סך חמישה מיליון שקל בטענה שכספי גיוס של סטוקס שימשו את הנתבעים לשימושם הפרטי ולמטרות אישיות, תוך הפרת ההתחייבויות למשקיעים. 

לכל החדשות של מיכאל דובין >

תחומי עיסוק:
הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: